Pierwsza Komunia Święta

Back to Blog

Pierwsza Komunia Święta

Pierwsza Komunia Święta to ważna uroczystość w Kościele Katolickim, podczas której wierni po raz pierwszy przyjmują Eucharystię. Pierwsza Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla dzieci przyjmujących sakrament i ich rodzin ale również dla całej wspólnoty.

Aktualnie, w Polsce do Pierwszej Komunię Świętej przystępują dzieci z klas III szkoły podstawowej. Do tego, ważnego dnia przygotowują się przez cały rok. W przeddzień uroczystości odbywa się spowiedź uczestników i ich rodzin. W dniu Komunii dzieci ubrane są w białe szaty symbolizujące czystość intencji i sumienia. Z reguły są to jednakowe ubrania tzw alby, lecz mogą to być również odświętne sukienki i garnitury.

W starożytności Pierwsza Komunia Święta udzielana była zaraz po przyjęciu chrztu, co po dziś dzień jest praktykowane w kościołach obrządku wschodniego. W kościele łacińskim z biegiem czasu odstąpiono od łączenia tych ceremonii i do Komunii Św. zaczęto dopuszczać dzieci, które już rozumiały wagę ceremonii i miały świadomość tego czym jest eucharystia. O dojrzałości podopiecznego decydowali rodzice i duszpasterz.

W XVII wieku, Księża Misjonarze wprowadzili praktykę jednoczesnego udzielania komunii dla wielu dzieci. Uroczystość ta była organizowana na zakończenie misji i z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił w innych częściach świata, a na ziemie polskie dotarł w połowie XIX wieku. Jako pierwsze wspólną Komunię Św. przyjęły dzieci z kościoła Świętej Małgorzaty w dniu 16.V.1842 roku w archikatedrze w Poznaniu.

W Polsce po dwuletniej katechizacji dzieci przystępowały do Pierwszej Komunii Św. W wyjątkowych przypadkach dopuszczano do eucharystii młodsze dzieci, nawet takie, które nie rozpoczęły jeszcze nauki w szkole. W roku 2009, na skutek zmian w systemie edukacji Komisja Katolickiego Episkopatu Polski przesunęła uroczystość komunijną z klasy II do klasy III szkoły podstawowej.

biżuteria rydlevsky pierwsza komunia

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej obejmuje przedpołudniową, uroczystą mszę na której dzieci po raz pierwszy przystępują do Komunii oraz Biały Tydzień stanowiący codzienne nabożeństwa popołudniowe po których według zwyczajów parafialnych są rozdawane pamiątki pierwszokomunijne oraz wykonywane zdjęcia. Biały Tydzień w tradycji katolickiej jest symbolem duchowej czystości, służy wyciszeniu i pomaga w przeżywaniu sakramentu Eucharystii. Jest też kontynuacją tradycji pierwszych chrześcijan, że nowi członkowie kościoła przez pierwszy tydzień nosili białe szaty.

W dniu pierwszej Komunii Św. dla podkreślenia ważności tego wydarzenia po Mszy dzieci, rodzice i najbliższa rodzina udają się na przyjęcie komunijne. Ta część uroczystości zwykle ma świecki charakter i jest organizowana przez rodziców. Przyjęcia komunijne kiedyś były organizowane w domu, dziś coraz częściej odbywają się w restauracjach. Podczas obiadu, zaproszeni goście: rodzice, dziadkowie, rodzice chrzestni i inni uczestnicy spotkania wręczają dziecku prezenty.

 

Kilkanaście lat temu zwyczajowym prezentem z okazji Pierwszej Komunii Św. był rower czy zegarek, które to przedmioty zwykle nie były wręczane dzieciom przy innych okazjach poza komunią… Niemniej jednak przedmioty te w charakterze prezentów odeszły już „do lamusa”.  W dobie szybkiego postępu technicznego częstymi prezentami stały się wszelkiego rodzaju gadżety elektroniczne, które są bardzo lubiane przez dzieci ale najczęściej dla nich nieodpowiednie.

Prezentem, który w należyty sposób podkreśli podniosłość chwili, będzie stanowił wspaniałą pamiątkę jak też będzie użyteczny w przyszłości jest podarunek ze złota. Rodzice chrzestni czy dziadkowie nie powinni w swym wyborze ograniczać się jedynie do złotych dewocjonaliów takich jak krzyżyk czy medalik, doskonałym prezentem w przypadku dziewczynki będzie np.: złoty pierścionek. W naszym sklepie internetowym www.rydlevsky.pl posiadamy szeroki wybór złotej biżuterii, która jest odpowiednia dla młodej osoby.

biżuteria rydlevsky pierwsza komunia

Podarowanie złota w prezencie komunijnym od innych prezentów odróżnia fakt, że złoto zawsze będzie posiadało wartość, nie ulega dewaluacji i przede wszystkim nie niszczy się i starzeję jak to jest w przypadku rowerów, gier komputerowych czy innych nowinek technicznych, które w krótkim czasie stają się przestarzałe i przestają budzić zainteresowanie. Złota biżuteria jest też świetną, sentymentalną pamiątką, której wartość emocjonalna wraz z upływem czasu będzie tylko rosła…

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Blog