Pierścionek zaręczynowy wczoraj i dziś, historia zaręczyn oraz tradycje z nimi związane.

Back to Blog

Pierścionek zaręczynowy wczoraj i dziś, historia zaręczyn oraz tradycje z nimi związane.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie uroczystość zaręczyn bez pierścionka. Współczesne narzeczone preferują diamenty lub inne kamienie szlachetne, zwykle im większe tym bardziej pożądane. Historia obdarowywania narzeczonej pierścionkiem sięga zamierzchłych czasów, i nie zawsze była tak romantyczna jak dziś. Obecną formę zyskała dopiero w latach 30, XX wieku.

Prezenty wręczane narzeczonym w starożytnym Egipcie.

Pierwsze pierścionki jakimi były obdarowywane kobiety starożytnego Egiptu wykonane były z drutu. Później do wykonania ozdób zaczęto używać materiałów szlachetniejszych takich jak brąz, kość słoniowa lub złoto.

rydlevsky biżuteria zaręczyny

Ozdoby w antyczne Grecji i Rzymie.

Pierścionki i inne, kobiece ozdoby w antycznej Grecji i Rzymie były wykonywana z metali szlachetnych. To właśnie Grekom zawdzięczamy zwyczaj noszenia pierścionka zaręczynowego na serdecznym palcu lewej dłoni, gdyż według ówczesnych wierzeń, żyły tego palca prowadzą prosto do serca. Oczywiście na noszenie biżuterii wykonanej z metali szlachetnych mogły sobie pozwolić tylko osoby z wyższych warstw społecznych.

Zaręczyny w epoce Odrodzenia.

W dobie Odrodzenia zaręczyny upowszechnił arcyksiążę Maksymilian Habsburg. Klejnot jaki został wręczony jego wybrance Marii Burgundzkiej – księżnej Burgundii i Luksemburga to pierścionek z brylantami. Pierścień był ozdobiony literą M, która została wykonana z niewielkich, przezroczystych brylantów.

Pierścienie w tradycji Kościoła Katolickiego.

W Kościele Katolickim pierścienie noszone były jedynie przez papieży oraz dostojników kościelnych. Symbolika takich pierścieni oznaczała „zaślubiny z kościołem”. Choć wzmianki o zaręczynach można znaleźć już w Starym Testamencie to dopiero za sprawą papieża Innocentego II, w XIII wieku pierścień wręczany przez narzeczonego wybrance jego serca stał się symbolem miłości.

Zaręczyny po polsku czyli zrękowiny.

Zwyczaj ten ukształtował się w czasach nowożytnych. Nasze, polskie zrękowiny z założenia miały doprowadzić do rychłych zaślubin i połączenia majątków obojga narzeczonych. Głównym elementem uroczystości, było obdarowanie przyszłej narzeczonej pierścionkiem zaręczynowym. Podczas zrękowin młodym przewiązywano ręce nad bochnem chleba, który był symbolem dostatku, pomyślności i płodności, a narzeczeni przyjmowali błogosławieństwo z rąk obojga rodziców. Uroczystość miała miejsce w domu Panny Młodej gdzie, we wspólnej biesiadzie uczestniczyli członkowie najbliższej rodziny i sąsiedzi. W spadku po pierwotnej tradycji podczas przyjęć weselnych Młoda Para zostaje powitana chlebem i solą.

Zerwanie zaręczyn wczoraj i dziś.

Niegdyś w Polsce, gdy kawalerowi odmówiono ręki wybranej panny mówiono, że otrzymał „czarną polewkę”. W Stanach Zjednoczonych w XIX wieku ustanowiono akt prawny, który pozwalał porzuconym narzeczonym na pozwanie niedoszłego męża. Pierścionek zaręczynowy z kosztownym kamieniem w tym przypadku stanowił materialne zabezpieczenie roszczeń niedoszłej panny młodej. Akt ten obowiązywał do lat 30 ubiegłego wieku, kiedy to zaczęto odchodzić od rozwiązywania narzeczeńskich sporów na drodze sądowej.

Wzór idealnego pierścionka zaręczynowego.

Wygląd pierścionka zaręczynowego na przełomie lat i stuleci wielokrotnie się zmieniał.

W roku 1886 nastąpił jednak przełom, wtedy to znana marka jubilerska wypuściła na rynek model pierścionka, który do dziś dnia uważany jest za nieśmiertelny ideał biżuterii zaręczynowej. Stworzony przez nich pierścień przybrał formę obrączki wysadzanej pojedynczym kamieniem – okrągłym diamentem, przymocowanym za pomocą sześciu łapek. Zastosowany sposób zamocowania diamentu pozwolił na wydobycie niesamowitego blasku jaki pojawia się w momencie, gdy światło pada na kamień. Zachwyt rozpoczął się 130 lat temu i trwa nieprzerwanie do dziś dnia…

Pierścionki zaręczynowe aktualnie.

Firmy jubilerskie prosperujące na rynku prześcigają się we wzornictwie. We wzorach, kolorach, stylach można przebierać w sposób dowolny i zależny jedynie od zasobności portfela. Oferta jest przeogromna, dostępna właściwie „na zawołanie” i gotowa zaspokoić najbardziej wymagających klientów.

Nasz sklep Rydlevsky.pl posiada szeroką ofertę kierowaną do narzeczonych i jesteśmy pewni, że każdy znajdzie ten jedyny, wyśniony model.

Rzeczą o której bezwzględnie należy pamiętać to jak dobrać rozmiar pierścionka, ale tu odsyłam na nasz blog, gdzie znajduje się artykuł wyjaśniający jak sobie z tym problemem poradzić.

Obdarowywanie narzeczonej pierścionkiem zaręczynowym to piękna tradycja warta kultywowania.

Rydlevsku biżuteria zaręczyny

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Blog