Diament – węgiel o nadprzyrodzonej mocy.

Back to Blog

Diament – węgiel o nadprzyrodzonej mocy.

Diament to bardzo rzadki minerał z gromady pierwiastków rodzimych. Nazwa pochodzi z języka łacińskiego – diamentum, co oznacza niepokonany, niezniszczalny i nawiązuje do wyjątkowej twardości tego minerału. Diamenty tworzą niewielkie kryształy przyjmujące postać ośmiościanu, rzadziej sześciościanu. W przyrodzie diament stanowi jedną z sześciu odmian alotropowych węgla. Przeźroczysty diament może zawierać śladowe ilości różnych pierwiastków w tym: azotu, glinu, boru, manganu, krzemu, magnezu, chromu. O jego niezwykłej twardości świadczy fakt, że diament można zarysować jedynie drugim diamentem. Mimo niezwykłej twardości jest… bardzo kruchy. Wiek najstarszych diamentów odkrytych w Australii szacuje się na 3 – 4,5 mld. lat.

Diamentowa jakość – 4 C, czyli: masa, jakość, szlif, barwa.

Powszechnie wiadomo, że diament najlepszym przyjacielem kobiety jest.  Może być niewielki w delikatnej oprawie, lub duży majestatycznie osadzony. Jednakże jaki by nie był, diament MUSI lśnić. Należy pamiętać, że o wartości i jakości szlifowanego diamentu decydują jego cechy – tzw. zasada 4C. Skrót pochodzi od pierwszych liter czterech angielskich słów.

  • CARAT (karat jednostka określająca masę)
  • CUT (szlif)
  • CLARITI (czystość)
  • COLOUR (barwa)

Masa (Carat)

Masę diamentów wyznacza się w karatach metrycznych. Skrótem jednostki karata jest przyjęte oznaczenie „ct”. Jeden ct to 200 mg (0,2 g). Masa ma istotny wpływ na wartość kamienia, im większy tym bardziej wartościowy. Opisując biżuterię zazwyczaj podaje się łączną masę oprawionych kamieni. Firma Rydlevsky oferuje diamenty o bardzo różnej masie i szlifie, które przepięknie komponują się w całość i z pewnością znajdziemy ten jeden niepowtarzalny i poszukiwany.

Szlif (Cut)

Dzięki właściwemu oszlifowaniu diamentu można dostrzec jego prawdziwy blask – brylację. Zjawisko to powstaje w wyniku całkowitego wewnętrznego odbicia i rozczepienia promieni świetlnych, jak i odbicia światła od zewnętrznych powierzchni kamienia. Podczas oceny szlifu analizie podlegają: kształt kamienia, jego proporcje oraz możliwości wykończenia szlifu. Wśród diamentów można wyróżnić kamienie o szlifie brylantowym okrągłym (lub zbliżonym do okrągłego), oraz kamienie o szlifie prostokątnym.

Czystość (Clariti)

Ważnym czynnikiem który ma bezpośredni wpływ na cenę oraz na piękno diamentu jest jego czystość. Znamiona wewnętrzne w strukturze diamentu tzw. inkluzje mogą spowodować niewłaściwe rozchodzenie się światła, a tym samym zaburzają brylację i w znacznym stopniu obniżają wartość kamienia. Diamenty mogą mieć znamiona wewnętrzne i zewnętrzne – zwane skazami. Znamiona typu P1, P2, P3 są dla fachowca dostrzegalne w kamieniu bez użycia lupy.

biżuteria rydlevsky diament

Barwa (Colour)

Przy wycenie diamentów równie ważna jak pozostałe właściwości jest jego barwa. Różnice w wartości dwóch kamieni o tej samej masie i szlifie mogą być spore i zależeć właśnie od barwy. Wyróżnia się diamenty o barwach typowych, tzn. od bezbarwnych po te w różnych odcieniach, żółci, brązu, szarości a nawet barwy różowej, zielonej czy niebieskiej.

Na świecie jest 5 najbardziej znanych i wartościowych diamentów.

  1. Diament Cullinan znany również pod nazwą Wielka Gwiazda Afryki, znaleziony w RPA w roku 1905. Początkowo ważył ponad 3000 ct. Diament ten został ofiarowany przez rząd Transwau królowi Edwardowi VII z okazji jego 66 urodzin. Do Londynu dotarł zwykłą, przesyłką pocztową:) Król zdecydował o tym, że kamień został pocięty na mniejsze, dwa największe diamenty zostały umieszczone w skarbcu w Tower w Londynie, a pozostałe mniejsze zostały wmontowane w brytyjskie insygnia państwowe.
  2. Diament Hope znaleziony w Indiach skąd w XVII wieku znalazł się na dworze króla Francji Ludwika XIV. Miał wówczas masę równą 112 ct. W skarbcu królewskim przebywał do Rewolucji Francuskiej, późniejsze jego losy są nieznane, na rynku ponownie pojawił się w XIX wieku i stał się własnością Henre’go Hope, któremu zawdzięcza swą nazwę. Obecnie po oszlifowaniu waży 45,52 ct.
  3. Diament Koh-i-Noor pochodzi z Indii, został odkryty w XIII w. i na przełomie dziejów wielokrotnie zmieniał właściciela, ostatecznie jako zdobycz wojenna trafił do Delhi skąd po konfiskacie przez oddziały Angielskie został podarowany królowej Wiktorii. Aktualnie diament zdobi brytyjską koronę królewska i jest przechowywany w Muzeum Tower w Londynie.
  4. Diament Orłow został odkryty w Indiach. Caryca Katarzyna zakupiła ten diament w tajemnicy ze względu na jego wysoka cenę. W zakupie pośredniczył książę Grigorij Orłow, który wręczył carycy kamień jako prezent imieninowy. W dniu dzisiejszym diament znajduje się w Skarbcu Diamentowym w moskiewskim Kremlu, umiejscowiony jest w berle carów rosyjskich.
  5. Diament Regent zwany również Milionerem, uważany jest za wzór doskonałości pod względem szlifu. Znaleziony w Indiach, miał wówczas masę 410 ct. Kamień został sprowadzony do Europy, oszlifowany w Londynie i odsprzedany regentowi Francji. Skradziony podczas Rewolucji Francuskiej ponownie pojawia się w XVIII w. Aktualnie stanowi jedną z atrakcji paryskiego Luwru.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Blog