BLACK FRIDAY… święto zakupów, nie przegap okazji !!!

Back to Blog

BLACK FRIDAY… święto zakupów, nie przegap okazji !!!

Black friday to dzień największych wyprzedaży w roku i tak jak trzeci listopada rozpoczyna sezon reklam świątecznych edytowanych w telewizji tak black friday oznacza start przedświątecznych zakupów. Od 2005 roku, zdaniem sprzedawców ze Stanów Zjednoczonych jest to najbardziej intensywny dzień zakupowy w całym roku pełen histerii i pozytywnych emocji. Podczas black friday stany magazynowe znikają w zawrotnym tempie, a sklepy notują rekordowe przychody ze sprzedaży. 
Black friday nieoficjalnie określany mianem święta zakupów przybył do Polski i Europy ze Stanów Zjednoczonych. Początki black friday datuje się na drugą połowę XIX wieku i wiąże z ustanowieniem Święta Dziękczynienia przez prezydenta Abrahama Lincolna. Święto Dziękczynienia przypada na ostatni czwartek listopada i jest dniem wolnym od pracy w związku z czym aby uatrakcyjnić ten dzień w wielu miastach zaczęto organizować parady i festyny sponsorowane przez domy towarowe co stanowiło doskonałą reklamę przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Z czasem utarło się, że Święto Dziękczynienia rozpoczyna szaleństwo zakupowe, a co do nazwy BLACK teorie są dwie, oto one:
  1. W latach 60. XX wieku na ulicach Filadelfii w trakcie wyprzedażowego piątku było bardzo tłoczno, nerwowo, ludzie byli sfrustrowani i pełni agresji. Zdarzały się kradzieże, stłuczki samochodowe, bijatyki i napady, a policja nie dawała sobie rady z powstałym chaosem. Departament policji użył wówczas do opisania powstałej sytuacji określenia „black Friday”.
  2. Nazwa pochodzi od sprzedawców, którzy przez pierwsze 3 kwartały w roku odnotowywali straty. Straty w księgach rachunkowych zapisywane były czerwonym atramentem  i dopiero w ostatni piątek listopada, czyli w pierwszy dzień sprzedażowego szału wychodzili na plus, a zyski zapisywane były czarnym atramentem 🙂 stąd Czarny Piątek.
Wiele osób już u schyłku wakacji zaczyna szukać informacji o tym, kiedy wypada Black Friday chcąc skorzystać z promocji i obniżek cen jakie wówczas proponuję sklepy. W tym roku Black Friday wypada w ostatni piątek listopada, a sklepy i sieci handlowe już przygotowują się do obsługi klientów. Tego dnia sklepy oferują wiele zniżek i specjalnych ofert, wydłużają czas pracy i jako, że dzień ten oznacza początek sezonu zakupowego przed Bożym Narodzeniem często promocje nie trwają tylko przez ten jeden dzień, a są wydłużane na cały weekend lub nawet tydzień. 
Black Friday zagościł też „w sieci”, sklepy internetowe kierują się podobnymi założeniami jak sklepy stacjonarne i na ten dzień szykują specjalne oferty i promocje. W tym przypadku jest o tyle łatwiej, że zakupy wykonujemy siedząc wygodnie w zaciszu własnego domu, a ich rozpoczęcie jest możliwe wraz z wybiciem godziny 00:00. Wygoda i łatwość takich zakupów niewątpliwie działa na korzyść sklepów internetowych, które na ten czas szykują atrakcyjne promocje, wzmacniają kadrę i zaplecze techniczne.
Black Friday dla klientów stanowi doskonałą okazję do tego by nabyć atrakcyjne towary w obniżonych cenach i dzięki temu bez popadania w ruinę finansową obdarować najbliższych wymarzonymi prezentami.  
Ponieważ jednodniowa akcja wyprzedażowa niekiedy niesie ze sobą niepotrzebne napięcie na www.rydlevsky.pl Black Friday trwa przez cały miesiąc. W dniach 3 – 28 listopada proponujemy nasze produkty po obniżonych cenach i serdecznie wszystkich zapraszamy na zakupy 🙂

Share this post

Back to Blog